Tirsdag den 7. december var det nye byråd samlet for første gang, og det betød, at Steen Wrist fik borgmesterkæden på efter, at et enigt byråd vedtog Wrist fortsætter i den nye byrådsperiode.

Klokken 16:00 blev der ringet ind i byrådssalen efter, at der var taget nye portrætbilleder af det byrådet. Bente Ankersen (A) bød velkommen og sagde:

– Det er en festdag. Jeg vil gerne byde velkommen til både nye og gamle medlemmer af byrådet.

Efter at dagsordenen blev godkendt var det første punkt valget af ny borgmester, og der blev der indstillet til Steen Wrist (A), og det var der ingen indvendninger imod, hvorefter Wrist sagde:

– Det forpligter at gøre det bedste til, at vi sammen som hold kan få Fredericia godt videre i de muligheder og udfordringer, der er i de næste fire år. Jeg er stolt og ydmyg, forklarede Wrist og gik punkterne på dagsordenen, der drejede sig om, at byrådet godkendte de forskellige udvalg med dens medlemmer, og de øvrige poster, som skal fordeles.

Foto: AVISEN

Der var ingen indvendinger, og derfor er det nu endeligt vedtaget, at udvalgene i Fredericia Byråd ser således ud:

Økonomi- og Erhversudvalget:

  • Formand: Steen Wrist (A)
  • Næstformand: Søren Larsen (A)
  • Cecilie Roed Schultz (Ø)
  • Christian Bro (A)
  • Ole Steen Hansen (A)
  • Tommy Rachlitz Nielsen (C)
  • Susanne Eilersen (O)
  • Peder Tind (V)
  • Pernelle Jensen (V)

Børne- og Skoleudvalget:

  • Formand: Ole Steen Hansen (A)
  • Næstformand: Cecilie Roed Schultz (Ø)
  • Connie M. Jørgensen (F)
  • Pernelle Jensen (V)
  • Palle Dahl (O)

Bosætnings- og Turismeudvalget:

  • Formand: Susanne Eilersen (O)
  • Næstformand: John Nyborg (A)
  • Cecilie Roed Schultz (Ø)
  • Niels Martin Vind (V)
  • Christian Bro (A)

Kultur- og Idrætsudvalget:

  • Formand: Peder Tind (V)
  • Næstformand: David Gulløv (A)
  • Karsten Byrgesen (D)
  • Bente Ankersen (A)
  • Turan Savas (A)

Teknisk udvalg:

  • Formand: Christian Bro (A)
  • Næstformand: Karsten Byrgesen (D)
  • David Gulløv (A)
  • Kenny Bruun Olsen (V)
  • Palle Dahl (O)


Klima-, energi og miljøudvalget:

  • Formand: Tommy Rachlitz Nielsen (C)
  • Næstformand: John Nyborg (A)
  • Cecilie Roed Schultz (Ø)
  • Turan Savas (A)
  • Kenny Bruun Olsen (V)

Beskæftigelses- og Sundhedsudvalget:

  • Formand: Connie M. Jørgensen (F)
  • Næstformand: Turan Savas (A)
  • Kirsten Hassing Nielsen (C)
  • John Nyborg (A)
  • Louis Lindholm (V)

Unge- og udannelsesudvalget:

  • Formand: Pernelle Jensen (V)
  • Næstformand: Vibe Dyhrberg (A)
  • David Gulløv (A)
  • Ole Steen Hansen (A)
  • Palle Dahl (O)

Senior- og Socialudvalget:

  • Formand: Søren Larsen (A)
  • Næstformand: Kirsten Hassing Nielsen (C)
  • Susanne Eilersen (O)
  • Cecilie Roed Schultz (Ø)
  • Bente Ankersen (A)
  • Vibe Dyhrberg (A)
  • Louis Lindholm (V)

Børne og unge-udvalget:

  • Formand: Bente Ankersen (A)
  • Næstformand: Kirsten Hassing Nielsen (C)

§17, stk. 4: Kultur Kasernen:

  • Formand: Turan Savas (A)
  • Næstformand: Niels Martin Vind (V)
  • Kirsten Vad Knudsen (B)
  • Øvrige medlemmer udpeges af byrådet efter indstilling fra kultur- og Idrætsudvalget.

Skriv en kommentar